Pagarba

Karate do prasideda ir baigiasi Rei.” (Gichin Funakoshi)

Pirmasis žingsnis karate kelyje yra susijęs su pagarba. Ji išreiškiama nuoširdžiu Rei, t.y. nusilenkimu: Dojo (erdvei), kurioje prasideda karate kelias, Sensei (Mokytojui), kuris rodo kryptį, Otogani (visiems mokiniams), kurie padeda tobulėti ilgame, užsispyrimo ir valios pastangų reikalaujančiame kelyje.

Budo kovos menų meistrai sako: „Esminis skirtumas tarp žmogaus ir gyvūno slypi Rei”. Kovinės sistemos, kuriose nėra pamatinės vertybės – Rei – neturi pridėtinės vertės žmogaus esybei. Tai tik jėga ir smurtas, skatinantis žemiausius žmogaus prigimties instinktus.

Pagarba glaudžiai susijusi su savigarba. Tai lyg du tos pačios lazdos galai. Žmogus, kuris gerbia save, visuomet suras laiko rūpintis savo kūnu, protu ir siela. Tik pats būdamas šviesus, gali dovanoti tą šviesą kitiems, būdamas sveikas, skatinti kitus rūpintis sveikata, gerbdamas save ir aplinkinius, sukurti pagarbos oazę ten, kur likimas nuves.

Gebėjimą priimti kitą žmogų tokį, koks jis yra, su jo norais, idėjomis, keistenybėmis, prioritetais, poreikiais, jausmais, galima vadinti pagarba. Ji gali būti išreiškiama žodžiais, veiksmais, arba ji gali būti tiesiog juntama. Šis kilnus žmogaus charakterio bruožas, kaip ir visi kiti charakterio bruožai, yra ugdomas visą gyvenimą.

Karate do yra tik vienas iš įrankių, padedančių suvokti pagarbą, kaip neįkainuojamą vertybę. Karate do ne tik prasideda, bet ir baigiasi Rei. Šis savigynos menas yra praktikuojamas pagarbos ir geranoriškumo atmosferoje, kuri išsinešama ir į kasdienį gyvenimą.