Karate do – originalus japonų beginklės savigynos menas. Pabrėžiant jo autentiškumą ir atsiribojant nuo „smūgio – spyrio“ sportais virtusių gausybės šiuolaikinių „karate“ stilių, šis menas šiandien vadinamas tradiciniu karate do. Jis, apjungdamas Okinavos savigynos sistemą „Tode“ su japonų Budo filosofija siekia vienintelio tikslo – pergalės be kovos. Šiandien tradicinis karate do ne tik viena efektyviausių savigynos sistemų pasaulyje, ne tik viena masiškiausių sporto šakų pasaulyje, šiandien tradicinis karate do labai efektyvus įrankis asmenybės tobulėjimo srityje. Visapusiška edukacija, asmenybės charakterio bruožų tobulinimas, rafinuotos technikos, harmoningas kūno raumenyno išsivystymas, galimybė silpnesniam įveikti stipresnį panaudojus suformuotus įgūdžius ir stiprią dvasią geriausiai apibūdina tai, ką mes vadiname tradiciniu karate do.
Karate – savigynos menas, kuris evoliucionavo ir susiformavo Japonijai priklausančiame Okinavos salyne. Šiandien „Karate” tapęs bendriniu žodžiu, kuris naudojamas apibūdinti bet kokias kovos sistemas. Analogiškas pavyzdys galėtų būti žodis „Pampers”, kuriuo vadinamos bet kokių gamintojų sauskelnės arba automobilių pasaulyje markė „Jeep”, kuris nusako jau ne gamintojo markę, o automobilio paskirtį (visureigis).
Kadangi pasaulyje atsirado įvairiausių kovos stilių ar sistemų, kurios pradėjo naudoti ir diskredituoti „Karate” vardą, vienas garsiausių XX am. karate mokytojų, H. Nishiyama, norėdamas atskirti tikrą savigynos meną nuo „subproduktų” jį pervadino tradiciniu karate do. Šiandien ieškantiems tikrojo, tūkstanmečius skaičiuojančio savigynos meno reikėtų rinktis tradicinio karate do treniruotes klubuose, kuriuos vienija Lietuvos Tradicinio Karate Asociacija (www.ltka.lt) arba rinktis mūsų klubą, kuriame dirba visame pasaulyje pripažinti karate do meistrai.
Pagrindinė karate do klubo „Lūšis“ užsiėmimų vieta yra Laisvės pr. 121, Vilniuje, esančiame saviugdos centre „SeiDo„. Puikios patalpos, turinčios kondicionavimo, šildymo bei rekuperacijos sistemas, profesionalią dangą, jaukius persirengimo kambarius, tvarkingus dušus suteikia komfortabilias sąlygas sportuoti visai šeimai kartu.
Taip pat klubas vykdo veiklą įvairiose Vilniaus miesto ugdymo įstaigose, tačiau į jas kviečiame tik tų ugdymo įstaigų vaikučius.
Mūsų klube kiekvienas suras galimybę tobulėti pagal savo amžių, poreikius, tikslus. Mokymo procesą sudaro šios pagrindinės komponentės: grupinės ir indvidualios treniruotės, varžybos, seminarai, atestacijos, paskaitos, stovyklos.
Grupinės ir indvidualios treniruotės: jos vyksta remiantis tarptautine programa ir klubo vadovo Giedriaus Dranevičiaus parengta mokymo metodika. Treniruotė remiasi bendraisiais kūno kultūros teorijos ir didaktikos principais bei Pasaulinės tradicinio karate do federacijos reglamentuota sportininkų atestacijos programa, kurią patvirtino Lietuvos tradicinio karate asociacija (LTKA). Treniruotės metu vystomi šie fiziniai gebėjimai: koordinacija, vikrumas, lankstumas, greitumas, pusiausvyra, kartotinio darbo ištvermė, plečiama įvairių motorinių judesių bazė. Didelis dėmesys skiriamas taisyklingai kūno laikysenai, giliųjų nugaros raumenų stiprinimui. Karate do techninė bazė išmokstama naudojant kihon (bazinės technikos), kata (forma/simbolis) ir kumite (darbas porose) treniruočių metodus.
Varžybos: tai kita treniruotės forma arba kitaip – testas (jap. shiai), suteikiantis galimybę pasitikrinti besiformuojančius įgūdžius, suprasti savo klaidas, išmokti susitvardyti stresinėse situacijose, susitikti su bendraminčiais ir puikiai praleisti laiką. Varžybos būna klubinės, t.y. tik tarp klubo sportininkų, tarpklubinės, nacionaliniai čempionatai įvairioms amžiaus grupėms ir skirtingiems meistriškumo lygiams, tarptautinės tarpklubinės, Europos ir pasaulio čempionatai, Europos ir pasaulio taurės varžybos.
Seminarai: jų paskirtis plėsti akiratį, gilinti žinias, pasisemti papildomos motyvacijos skatinančios tobulėti. Seminarams vesti kviečiami tik patys geriausi pasaulyje tradicinio karate do meistrai. Tarptautiniai seminarai Vilniuje vyksta du kartus metuose. Taip pat seminarus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje veda aukščiausią tarptautinę trenerio, teisėjo ir egzaminatoriaus kategoriją turintis Lietuvos tradicinio karate do meistras, mokytojo, 10 Dan meistro, H. Nishiyamos (1928 – 2008) mokinys, Giedrius Dranevičius, 6 Dan. Žinios, vidinė motyvacija ir teisingų treniruočių metodikų taikymas – efektyviausias kelias link užsibrėžtų tikslų.
Atestacijos: tai tam tikrų nueito kelio (do) etapų įprasminimas, apibendrinimas, įvertinimas. Tai lyg matavimo vienetas, parodantis kurioje kelio atkarpos dalyje mes esame. Atestacijos vyksta tris kartus metuose, pagal Lietuvos tradicinio karate asociacijos (LTKA) parengtą egzaminavimo porgramą. Praktikuojantys karate do atestacijos metu ginasi mokinio (kyu) arba meistrų (Dan) laipsnius, kuriuos simbolizuoja tam tikra diržo spalva. Mokinių kelyje link juodojo diržo laukia 9 spalvotų diržų egzaminai: baltam diržui (9 kyu), geltonam diržui (8 kyu), oranžiniam diržui (7 kyu), žaliam diržui (6 kyu), mėlyniems diržams (5,4 kyu), rudiems diržams (3,2,1 kyu). Tarp spalvotų diržų atestacijų treniruočių periodas turi būti ne trumpesnis nei 6 mėn. Vėliau seka juodojo diržo ginimas. Sėkmingai išlaikius egzaminą apginamas juodasis diržas ir suteikiamas 1 – asis Dan’as, simbolizuojantis perėjimą iš mokinio į meistro kategoriją. Minimalus periodas ruošiantis 2 – ajam Dan’ui – 2 metai, po 2 – trojo – 3 – čiajam ne mažiau nei trys metai, tarp 3 – čiojo ir 4 – tojo ne mažiau kaip 4 metai ir tt. Laikas skirtas ne tik technikoms tobulinti. Laiko faktorius ir gyvenimo patirtis yra labai svarbūs dalykai asmenybės charakterio formavimosi procese, vertybių ugdyme, žinių konvertacijai į specifinius gebėjimus.
Paskaitos: skatindami giliau susipažinti su studijuojamu dalyku ir šviesti tradicinio karate do bendruomenę, padedant suvokti naudas, kurias gali suteikti ši praktika individo sveikatai, santykiams su aplinka, mūsų klubas jau daugiau nei dešimtmetį organizuoja paskaitas įvairiomis temomis. Pamatinių vertybių tema paskaitas skaito lektorius, klubo vadovas Giedrius Dranevičius, kurio mokymais grindžia savo vertybes didžiosios Lietuvos bei užsienio kapitalo bendrovės. Apie sveiką mitybą ir jos poveikį mūsų sveikatai savo žiniomis dalinasi Guoda Azguridienė, knygos „Maistas, ką mes darome su juo, o jis su mumis” autorė. Mūsų tikslas dirbti ne tik su tai žmonėmis, kurie jau sportuoja ir rūpinasi savimi, o paskatinti visus atsigręžti į save, savo savijautą, aplinką, vertybes. Paskatinti tėvelius domėtis kur, kaip, ką ir pas ką sportuoja jų vaikučiai ir ypatingai kruopščiai parinkti jiems veiklas ir mokytojus. Neretai mokytojai ar treneriai yra didesni autoritetai vaikams nei patys tėvai, tad labai svarbu susipažinti su mokytojais, nes be tiesioginio mokymo jie prisideda ir prie vaikučių pasaulėžiūros ir vertybių skalės formavimo.
Stovyklos: tai galimybė pabūti visiems drauge su savo mylimiausiais ir artimiausiais žmonėmis, bendraminčiais. Mūsų organizuojamos stovyklos labai stipriai skiriasi nuo tradicinio supratimo kas tai yra stovykla. Tai bendraminčių, šeimų susibūrimo vieta, kurioje mokomės, plečiame akiratį, tobulėjame. Įvairios veiklos, susitikimai, bendros edukacinės užduotys ne tik suartina bendraminčius. Stovyklos kuria pamatą tvirtai šeimai, kurioje domimasi šalia esančiais žmonėmis, stengiamasi padėti jiems, būti empatiškiems. Organizuojame vieną arba dvi stovyklas metų bėgyje. Mūsų tikslas kokybiškas ir gražiai patiekiamas maistas, kokybiškos miego sąlygos, graži, išpuoselėta aplinka. Tikime, kad kiekviena detalė yra svarbi tad siekiame kokybės visame kame ir tam atiduodame visą savo širdį.
Jokių amžiaus ribų nėra. Kiekviename amžiaus tarpsnyje mes keliame sau vis kitus tikslus, siekius ir reikalavimus. Profesionalūs instruktoriai padeda normuoti krūvį, visapusiškai pažinti savo asmeninius ypatumus ir harmoningai tobulėti.
Ne tik, gali, tačiau ir sėkmingai sportuoja! Tradicinis karate do stiprina fizines bei funkcines ypatybes, padeda spręsti antsvorio problemą, sustiprina vidines raumenų grupes, koreaguoja laikyseną. Šis savigynos menas – puiki prevencinė priemonė, kuri nėštumo metu padės išvengti stuburo iškrypimų, nes treniruočių metu daug dėmesio skiriama giliųjų nugaros raumenų lavinimui, jų adaptyvumui.
Tradicinio karate do treniruotėse dėvima baltos spalvos speciali karate do uniforma – Gi, kurią lietuvaičiai „pakrikštijo” kimono. Pradedantieji gali pradėti sportuoti su patogia, judesių nevaržančia sportine apranga (ilgos sportinės kelnės ir marškinėliai), kojos basos.
Uniformą, tinkančią tradicinio karate do treniruotėms, galima įsigyti mūsų tradicinio karate do klube „Lūšis”. Svarbu tik žinoti savo ūgį. Karate do uniformų dydžiai graduojami kas 10 cm. Mažiausias įmanomas dydis 100 cm, didžiausias – 200 ir daugiau cm. Aprangą įsigyti galima mūsų klubo biure (Laisvės pr. 121) arba užsisakyti pas savo trenerį treniruočių metu.
Tradicinio karate do viena iš sudedamųjų dalių – Budo filosofija, tad šis savigynos menas negali būti atsietas nuo rytų filosofijos. Tradicinis karate do tai vienas iš penkių nacionalinių originalių japonų kovos menų susiformavusių ir susikristalizavusių per šimtmečius Budo filosofijos idėjų bei koncepcijų pagrindu.
Jokiu būdu ne. Tradicinis karate do tai ne stilius. Tai originalus japonų karate do susiformavęs Budo filosofijos idėjų bei koncepcijų pagrindu. Tradicinis karate do – visas karate do pakraipas vienijanti idėja, kurios laikosi Budo filosofijos, tradicijų ir karate do supranta kaip Budo savigynos meną, o ne „smūgio – spyrio” sportą. Pvz.: tas pats stilius gali būti studijuojamas su tradicinio karate do idėja bei filosofijos pagrindu arba sportinio karate, dar kitaip vadinamo „smūgio – spyrio žaidimu”, idėjos pagrindu, kur vyrauja tik išorinės formos, vaikomasi judesių estetinio grožio, aukojant savigynos meno giliąją sampratą, jo efektyvumą. Taip nutolstama nuo esmės, sutrypiamos Budo idėjos – pagrindinis karate do populiarumo ir ilgaamžiškumo raktas.
Taip. Kiekvienos sporto šakos sportininkų atestacija rūpinasi ir už ją yra atsakinga konkrečios sporto šakos nacionalinė federacija/asociacija pripažinta KKSD (Kūno kultūros ir sporto departamento), kuri yra tarptautinės federacijos/ asociacijos narė. Tradicinį karate do Lietuvoje gali treniruoti tik Lietuvos tradicinio karate asociacijos (LTKA) nariai, turintys tradicinio karate do asociacijos trenerių licencijas. Atestuoti sportininkus turi teisę tik tie asmenys, kuriems LTKA vardu yra išduotos egzaminatorių licencijos. Sėkmingai išlaikytą egzaminą patvirtina tik Lietuvos tradicinio karate asociacijos išduoti registruoti diplomai su asociacijos anspaudu, egzaminatoriaus vardu ir pavarde, registracijos numeriu. Diplomai išduoti įvairių klubų ar privačių asmenų laikomi neteisėti ir Lietuvos Respublikos teritorijoje negaliojantys. Kiekvienas asmuo išlaikęs egzaminus savo meistriškumą patvirtinantį laipsnį gali pasitikrinti oficialioje LTKA svetainėje.
Mūsų klubas yra Lietuvos tradicinio karate asociacijos narys ir visi dokumentai patvirtinantys sportininko meistriškumą yra oficialūs ir galiojantys, išduodami LTKA vardu, pagal nustatytas taisykles.
Išlaikyti egzaminai pas asmenis, kurie neturi teisės egzaminuoti, ar klubuose, kurie nėra LTKA nariai siekiant tolimesnio meistriškumo turi būti perlaikyti. Kitu atveju sportininkai netenka galimybės startuoti varžybose, laikyti egzaminus juodiems diržams ir juos registruoti WTKF (Pasaulio tradicinio karate do federacijoje), jų sportinių pasiekimų nepripažįsta Lietuvos universitetai ir kitos oficialios šalies įstaigos.
Būkite dėmesingi pasirinkdami klubą ir karate do instruktorių! Visuomet pareikalaukite klubo narystės dokumentų ir galiojančios trenerio licencijos išduotos LTKA. Nemažai trenerių dangstydamiesi tradicinio karate do populiarumu ir vardu savavališkai treniruoja ir egzaminuoja mokinius „apdovanodami” juos negaliojančiai diplomais, ko pasėkoje apgauti ir nuskriausti lieka žmonės.
Trenerių licencijų ar klubų narystes galite pasitikrinti paskambinę į LTKA biurą telefonu: 248 1555.
Taip, pripažįstami, jei ankščiau išlaikyti atestaciniai egzaminai turi Lietuvos ar kitos šalies nacionalinės to stiliaus federacijos patvirtinimą – diplomas turi būti išduotas tik federacijos vardu ir patvirtintas federacijos anspaudu. Tokiu atveju yra sumokamas kyu registracijos mokestis Lietuvos tradicinio karate asociacijai ir po registracijos procedūros baigimo kyu laipsnis pripažįstamas.
Mūsų klubo praktikoje mažiausi sportininkai sėkmingai pradėję savo kelią tradiciniame karate do pradėjo sportuoti nuo 3 – 4 metukų. Tokius mažylius mūsų klubo treneriai keletą treniruočių stebi ir tik po to rekomenduoja tėvams ar mažyliai jau gali pradėti sportuoti ar geriau dar šiek tiek palaukti.
Tai viena iš temų, kuria dažniausiai yra spekuliuojama kovos menų pasaulyje. Painiavos galvose pas žmones daug, kompetetingų paaiškinimų stokojame, nesąmones skleidžiančių piliečių netrūksta, tad pabandykime remdamiesi elementaria logika savo galvose viską patys susidėlioti į „lentynėles”.
Taigi, ar tradicinis karate do yra kontaktinis? Į šį klausimą atsakymas būtų ir TAIP, ir NE. Jei mes kalbame apie gebėjimą apsiginti, sulaužyti krūvą lentelių ar čerpių, išvystyti itin didelę smūgio jėgą, kuri leidžia vieninteliu smūgiu užbaigti kovą ar apsiginti – tuomet atsakymas vienareikšmiškai – TAIP. Visa tradicinio karate do sistema pastatyta ant vieno smūgio „kortos” (todome vaza). Ką tai mums sako? Ši koncepcija pabrėžia, kad technikos bei jų atlikimo taimingas tobulinamos iki tokio lygio, kuomet vienu smūgiu – eliminuojamas vienas oponentas! Kas iš tiesų žino ką reiškia tikra, nesportinė kova, o reali savigyna, su šiuo teiginiu negali nesutikti.
Jei mes kalbame apie sporto varžybas ar treniruočių metodiką, tuomet atsakymas būtų NE. Kodėl? Todėl, kad norint įvaldyti kovos menus, šiandien tikrai nebūtina kiekvieną treniruotę traumuoti vieniems kitus ar sporto varžybose įrodinėti savo meistriškumą žalojant savo ir kitų sveikatą. Jei mes kalbame apie sportą, judesį kurio tikslas ugdyti tvirtą, fiziškai stiprią ir sveiką asmenybę, tuomet nuolatos patiriamas skausmas, sužalojimai, kurie niekuomet nepraeina be pasekmių, nėra išmintingo žmogaus pasirinkimas. Ir apie tai ypač atsakingai turi pamąstyti tėvai, atiduodami savo mylimus vaikus į taip vadinamą kontaktinį sportą.
Pabaigai vertėtų paminėti, kad kontaktą gali padaryti kiekvienas, nuo paties mažiausio vaiko iki senolio, ar eilinio gatvės chuligano, tačiau išmokti tiksliai kontroliuoti distanciją nemažinant smūgio greičio ir jėgos, o kontaktą padaryti tik tais atvejais kai nėra kitos išeities – žinių, aukščiausio lygio kompetencijų ir labai didelio meistriškumo reikalaujantis įgūdis.
Turime aiškiai suvokti, kad kontaktas ar jo nebuvimas, tai tik sąmoningas kovotojo pasirinkimas, o ne taip vadinamų „stilių” privalumas ar trūkumas.
Tad liko patiems apsispręsti – ar norite būti sveiki, efektyvūs ar…
Sėkmės pasirinkimuose!
Karate kaip ir visų kitų sporto disciplinų ar kitų menų galima išmokti tik besimokant pas geriausius šios srities ekspertus.
Labai svarbu nesusikurti iliuzijų kad karate galima išmokti per 2 dienas ar per dvi savaites. Karate – labai efektyvi savigynos sistema, unikalus savigynos menas, kuris kuo ilgiau studijuojamas, tuo geriau įvaldomas.
Visų pirma tai savęs pažinimo menas, kuris lavina ne tik savigynos įgūdžius, tačiau ir suteikia psichologinį tvirtumą bei pasitikėjimą savo jėgomis, nuramina emocijas, disciplinuoja protą ir suteikia filosofinį pamatą bei teisingą požiūrio kampą kasdieniame gyvenime.
Sunkiausia šiame etape atsikratyti stereotipų, kad karate tinka vieniems, tačiau netinka kitiems. Visi gali praktikuoti, visi gali tobulėti. Svarbiausia suraskite tikrus mokytojus ir tikrai daugelį metų džiaugsitės puikia sveikata ir prasminga veikla.
Karate pradėti mokytis galima bet kokiame amžiuje. Skirtingi amžiaus tarpsniai, skirtingi tikslai, skirtingos treniruočių programos. Vienos labiau orientuotos į pasiekimų sportą, kitos į sveikatingumą.
Vaikai paprastai pradeda mokytis karate meno pagrindų nuo 4 – 5 metų amžiaus. Šiame amžiuje laviname besiformuojančią motoriką, mokomės koncentruoti dėmesį, dirbti grupėje, naudojame daug žaidimų ir stengiamės treniruotes paversti daug džiaugsmo teikiančiu užsiėmimu. Vyresnieji vaikai jau daugiau mokomi techninių elementų, po pubertato pradedame ir rimtą fizinį parengimą.
Jei kilo noras pabandyti, tiesiog sukontaktuokite su mumis (868520355), išsakykite savo lūkesčius ir mes padėsime geriausio Jums sprendimo paieškoje.
iBalta spalva simbolizuoja švarą, tvarką, kuklumą, tvarumą. Todėl ne atsitiktinai karate treniruočių uniforma yra siuvama iš baltos medžiagos. Balta spalva ne tik puošia, kartu ji kelia mums ir iššūkius, tad keli patarimai, kaip išlaikyti karate uniformą baltą ir švarią.
1. Treniruočių metu visi prakaituojame skirtingai. Tai priklauso nuo mūsų organizmo atsako į krūvį, fenotipinės adaptacijos, oro temperatūros, krūvio pobūdžio. Kuo daugiau prakaituojame, tuo dažniau reikia skalbti karate kimono. Jei prakaitavimas gausus, skalbkite baltą karate kimono po kiekvienos treniruotės, jei prakaituojate ne daug – pakaks vieno karto per savaitę. Dažnai skalbdami išvengsite skalbimo aukštose temperatūrose ir išlaikysite savo aprangą nuolatos švarią ir maloniai kvepiančią.
2. Atsiradus kraujo dėmėms, iš karto plaukite baltą kimono po šaltu vandeniu. Šaltas vanduo geriausiai pašalina kraujo pėdsakus iš balto karate kimono. Vėliau išsiskalbkite įprastu rėžimu.
3. Baltą karate kimono gamintojai rekomenduoja skalbti 30 – 40 laipsnių temperatūroje, pagal celsijaus skalę.
4. Kas keletą skalbimų galite įdėti baliklio, tačiau nepiknaudžiaukite juo. Jis audinį daro silpnesį, mažiau atsparų mechaniniams poveikiams.
5. Balto karate kimono nereikia lyginti, svarbu po skalbimo jį tvarkingai pasidžiauti, o einant į treniruotę – tvarkingai susilankstyti.
Ir pabaigai: svarbu suprasti, kad tai darbinis drabužis, o ne pedantiškai iškilmingai progai paruoštas frakas. Svarbiausia, kad jis būtų higieniškai švarus, tvarkingas, nesuglamžytas ir patogus.
Šis klausimas mūsų mokytojams yra pakankamai dažnas, tad trumpai pabandysime atsakyti į jį.
Į šį klausimą ieškant atsakymo galima būtų pradėti mąstyti užsiduodant sau kontrklausimą: ar ginklas/ginklai naudingi realiame kare? Jei atsakymą į šį klausimą surasite patys, tai surasite atsakymą ir dėl karate do technikų naudingumo gatvės muštynėse.
Karate – tai ginklas, savigynos sistema, kuri gimė „gatvėje” ir tūkstančius metų padėdavo žmonėms išsaugoti savo gyvybes. Ne karate, boksas ar kitos dvikovių sporto šakų disciplinos naudingos gatvėje ar tiesiog gyvenime. Naudingiausia gatvės muštynėse yra galva ir šaltas protas. Jei nėra galvos, galite būti ginkluoti iki dantų ir tie ginklai jums nepadės. Galva visų pirma leidžia nepapulti į situacijas, na o jei jau papuolėte, ji ieško optimaliausių sprendimų, kaip iš jų išeiti. Šaltas, racionalus protas, sukaupta gyvenimiška patirtis apjungta su karate do technikomis karate paverčia itin efektyvia savigynos sistema, kuri padės išgyventi visose gyvenimo situacijose.