2025 02 20 Vasario 14–16 d. Urugvajuje, Pietų Amerikoje, vyko Budo karate instruktorių stovykla, į kurią susirinko pietų Amerikos karate meistrai. Šioje stovykloje dalyvavo ir Lietuvą atstovaujantis Giedrius Dranevičius, 7 Dan, kuris pasidalijo savo žiniomis ir patirtimi su pietų Amerikos karate bendruomene.
Į šiluma ir draugiškumu alsuojančią šalį susirinko pietų Amerikos Budo karate instruktoriai su tikslu pasikeisti patirtimi, kartu padirbėti ir užmegzti tvirtesnius tarpusavio ryšius.
Į šią stovyklą, asmeniniu Urugvajaus tradicinio karate do federacijos vadovo, Daniel Tobias, (5 Dan) prašymu, buvo pakviestas ir mūsų šalies tradicinio karate do lyderis, Giedrius Dranevičius. Atvykęs į saulėtąjį Montevideo miestą, Giedrius kelias dienas praleido vesdamas seminarą Montevideo tradicinio karate do klubo treneriams ir sportininkams.
Pietų Amerikos instruktoriams pagrindinį seminarą vedė garsus Mokytojo Hidetakos Nishiyamos auklėtinis Toru Shimoji, 5 Dan, o jam asistavo karate meistrai iš Europos – Radek Janus, 6 Dan, Robin Barak, 5 Dan (Čekija) ir Giedrius Dranevičius. Seminaro metu su mokytoju Toru Shimoji giliai analizavome biomechnikos principus, technikų pritaikymą, karate do ne tik kaip Budo kovos meną, tačiau ir kaip jiutsu (kovinį) kovos meną. Daug įžvalgų ir gilių žinių bus parvežta į Lietuvą. Ši kelionė buvo skirta ne tik mokymui, bet ir mokymuisi.
„Ar vis dar turite ką mokytis?“ – pasiteiravome Giedriaus. „Juk jau keturis dešimtmečius studijuojate šį savigynos meną ir mokote kitus visame pasaulyje?“
„Tikrai taip. Neturi ko mokytis tuomet, kada užsidarai tarp keturių sienų rūsyje ir pradedi galvoti, kad esi visatos centras“, – juokdamasis atsakė mokytojas. „Kai nuolatos dirbi su savimi, dalyvauji seminaruose, studijuoji sporto mokslą ir seki jo naujausius pasiekimus, supranti, kad viskas keičiasi, tobulėja, atsiranda naujos metodikos, formuojasi gilesnis supratimas. Manau, kad svarbiausia mokytojui išlikti žingeidžiu mokiniu. Kai asmeninis tobulėjimas sustoja, prasideda politika. Teko matyti ne vieną žmogų kelyje, patapusį iš karate meistro tik politiku. Liūdna tai stebėti ir todėl labai nenorėčiau tokiu tapti.“
Pakalbinome Giedrių apie įspūdžius, likusius po vizito į Urugvajų. Ar tai pirma jo darbinė kelionė į šį kontinentą?
„Patys šilčiausi. Ir oro prasme, nes ten šiuo metu pats vidurvasaris, ir žmonių šiltumu bei svetingumu. Šalis nuostabi. Man ji labiau priminė pietinę Europą, nei Pietų Ameriką. Praktiškai visi žmonės kalba trijomis kalbomis – ispanų (pagrindinė), anglų ir portugalų. Žmonės, su kuriais teko dirbti, yra išsilavinę, kultūringi, trykštantys noru mokytis ir tobulėti. Šį kontinentą lankiau pirmą kartą ir tikiuosi, kad ne paskutinį. Jau sulaukiau kvietimų atvykti mokyti ir kitais metais. Pagyvensime – pamatysime“, – šypsodamasis atsakė mūsų mokytojas.
„Ar saugi šalis užsieniečiams?“
„Taip. Man pasirodė labai saugi. Gal tiesiog aš taip jaučiuosi visur.“, – juokdamasis kalbėjo Giedrius. „Šiaip šalis labai daug investuoja į saugumą. Vietiniai žmonės minėjo, kad Montevideo prieš keletą mėnesių įdiegė dirbtinio intelekto valdomas stebėjimo kamerų sistemas, kurios reaguoja į triukšmą, šūvius ir iš karto stebi visas gatves aplink tą teritoriją. Tai turėtų dar labiau padidinti saugumą, kuris man pasirodė ir taip gan aukšto lygio.“
Na, skamba kaip istorija iš pasakos! Kas dar liko atmintyje?
„Maistas. Nors šalis yra ant vandenyno kranto, turi gausybę jūros produktų, vis tik ten dominuoja mėsa. Vietiniai be galo mėgsta steikus ir ne be priežasties. Teko paragauti. Tai buvo bene geriausias steikas, kokį teko man valgyti. Kitas dalykas, kurio neįmanoma nepastebėti, tai mate (vietinė arbata) kultūra. Pas kas antrą žmogų, nesvarbu kur jį sutiksite, rankose termosas ir indelis su šiaudeliu arbatai gerti. Ar tai būtų oro uostas, ar taksi automobilis, šis komplektas lydi vietinius, taip kaip Italus espresso kava. Maistas, mate, puikus oras ir iš vietinių žmonių sklindanti šiluma, matyt, būtų trumpiausias Urugvajaus apibūdinimas“, – papasakojo Giedrius.
Dėkojame mokytojui už pasidalinimą ir tikimės gautas žinias išvysti per pratybas dojo, bei sėkmingai jas integruoti į savo treniruočių sistemą bei metodikas.