KIEK DANŲ KARATE?

Dažnai žmonių  užduodamas klausimas mūsų mokytojams: Kiek karatė danų? Klausimas geras ir į jį yra atsakymas. Atsakydami į šį klausimą mes remiamės pasaulinės tradicinio karate do federacijos (WTKF) ir tarptautinės tradicinio karate federacijos (ITKF) nuostatotmis.

Tradicinio karate  sistemoje yra 9 – ios mokinio pakopos/laipsniai (kyu) ir 10 meistrų pakopų – Dan.

Ką reikia žinoti apie karate dan pakopas? 

  1. Šias pakopas simbolizuoja juodos spalvos diržas. 
  2. Kai kurios karate mokyklos ar stiliai su kiekvienu apsigintu Dan’u prisiūna po vieną auksinės ar raudonos spalvos juostelę. Tradiciniame karate do to nėra. Juodas diržas yra juodas diržas, o kam reikia aukšto rango meistrus visi žino. 
  3. Iki 7 Dan’o yra laikomi egzaminai, kuriuos sudaro kihon, kata atlikimas, karate do technikų išaiškinimas, kumite – kovos su oponentais, analizuojantys aktualias problemas rašto darbai bei kiti testai. Kuo aukštesnis Dan’as, tuo gilesnių žinių ir tobulesnių įgūdžių reikalaujama iš kandidato. 
  4. Nuo 8 Dan’o egzaminų laikyti nebereikia. Juos suteikia pasaulinių federacijų techniniai komitetai už nenuilstamą darbą šioje srityje, skleidžiant karate do idėjas visame pasaulyje.
  5. Minimalus treniruočių laikas tarp Dan yra kintamas ir turi aiškią sistemą: tarp 1 ir 2 Dan’o mažiausias terminas 2 metai, tarp 2 ir 3 Dan’o – treji, tarp 3 ir 4 Dan’0  – ketveri metai ir taip toliau. Per šiuos metus kandidatas privalo aktyviai praktikuoti pasirinktą kovos meną, dalyvauti seminaruose, dalintis žiniomis su jaunesniais kolegomis. 
  6. Tradiciniame karate do 10 Dan’as simbolizuoja absoliutų tobulumą visame kame, tiek techniniame lygmenyje, tiek charakterio simetriškume. Kadangi mes suvokiame, kad žmogus, kol gyvas niekuomet nebus tobulas, paskutinis suteikiamas Dan’as – 9 – as. 10 Dan’as už viso gyvenimo nuopelnus nusipelniusiems to meistrams suteikiamas po mirties. Tą mums savo pavyzdžiu pademonstravo karate legenda, Hidetaka Nishiyama.